تاريخچه دانشكده داروسازي

دانشكده داروسازي شیراز از اول مهر ماه 1369 در ساختمانی واقع در بلوار شهيد چمران که متعلق به معاونت دانشجویی دانشگاه بود با ظرفيت پذیرش 30 دانشجو كار خود را شروع نمود. در این مکان تعداد محدودی کلاس و فضای آزمایشگاهی و اداری جهت آموزش دانشجویان فراهم گردید و با مدیریت آقاي دكتر غلام عباس دهقان بعنوان رئیس دانشكده فعالیت خود را آغاز نمود، آقاي دكتر محمد رضا پنجه شاهين به عنوان دومین رئیس دانشکده داروسازی و از تاریخ 08/05/1375 آقاي دكتر حسين نيك نهاد به عنوان سومین رئیس دانشکده به فعالیت خود ادامه داد و تا مهر ماه سال 1380 با حدود 160 دانشجو به فعالیتهای آموزشی و پژوهشی در همان ساختمان ادامه داد. لیکن به دلیل محدودیت فضاهای آموزشی و پژوهشی تلاش مسئولان وقت بر آن شد تا نسبت به تامین فضای مناسب تر برای این مهم اقدام نمایند و بر همین اساس نیز از تاريخ 08/06/1376 مجتمع صنعتي رجاء واقع در كيلومتر 5 جاده شيراز- اصفهان از مؤسسات و نهادهاي ذي ربط خريداري و جهت احداث دانشكده داروسازي به دانشگاه علوم پزشكي شيراز واگذار گرديد. فضا و ساختمان هاي موجود در آن مجموعه پس از تغییر كاربري و انجام تعمیرات اساسی لازم و تجهيز و تكميل كلاسها و آزمايشگاهها بعنوان محل کنونی دانشكده داروسازي شيراز افتتاح گردید.

 
خصوصيات ساختماني دانشكده:

               دانشکده داروسازی در زمینی به مساحت هفت هكتار، زير بناي مفيد 8000 متر مربع كه شامل  ساختمان آزمايشگاه هاي شيمي داروئي، كنترل ميكروبي، فارماكوگنوزي، سم شناسی، بیوتکنولوژی دارویی، داروسازی سنتی، ژنومیکس و کشت بافت همچنين آزمايشگاه های فارماسیوتیکس نانوفناوری دارویی، کنترل میکروبی و فارماکوکنیتیکس و 9 كلاس درس به گنجايش 450نفر و همچنين سالن كنفرانس به گنجايش 120 نفر و سلف سرويس و كتابخانه و نمازخانه به مساحت 1500 متر مربع  میباشد. در حال حاضر بالغ بر 470 دانشجوی داروسازی در مقطع دکترای حرفه ای و 60 نفر در مقاطع تحصیلات تکمیلی در این دانشکده مشغول به تحصیل هستند.

 
 دورنمائي از آينده:

               این دانشکده با 9 گروه آموزش شامل فارماسیوتیکس، شیمی دارویی، فارماکوگنوزی، داروسازی بالینی، سم شناسی، بیوتکنولوژی دارویی، داروسازی سنتی، نانوفناوری دارویی و کنترل دارو، در 8 دوره PhD و دکترای تخصصی و یک دوره فوق لیسانس دانشجو می پذیرد. با توجه به پتانسیل های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی شیراز این دانشکده در تلاش است تا انشالله موقیت ممتاز در سطح منطقه و کشور در زمینه آموزش و پژوهش در داروسازی را حفظ نماید.در حال حاضر این دانشکده بالغ بر 42 عضو هیات علمی آموزشی و 6 عضو هيئت علمي پژوهشی مشغول فعالیت می باشد و ساختار چارت سازمانی آن شامل 5 معاونت می باشد که به شرح ذیل می باشد.


الف- معاونت آموزشي                                             

ب- معاونت پشتيباني

پ- معاونت پژوهشي                                              

ث- معاونت تحصیلات تکمیلی

ج- معاونت فرهنگی – دانشجویی

 

مشخصات كلي دوره دكتري داروسازي

دوره دكتري داروسازي يكي از دوره هاي آموزش عالي است كه هدف آن تربيت متخصصان متعهد ، به منظور قبول مسئوليت و اداره داروخانه ها و ديگر مهارت ها به شرح ذيل :

بتوانند نيازهاي آموزشي و پژوهشي دانشكده هاي داروسازي كشور و ساير مراكز آموزشي و پژوهشي و توليدي را در رشته هاي مختلف تامين نمايند .

توانائي ادامه تحصيل در رشته هاي تخصصي داروسازي تا اخذ درجه تخصص را داشته باشند.

توانائي اداره و كنترل واحدهاي مسموميت هاي داروئي بيمارستانها .

اداره كننده فهرست داروئي بيمارستان ها

بتوانند در مؤسسات توليدي پژوهشي داروسازي و برنامه ريزي داروئي فعاليت نمايند.

بتوانند در واحدهاي صنعتي در تنظيم و تركيب فرآورده هاي داروئي و ساخت آنها انجام وظيفه نمايند.

 در كنترل كمي و كيفي داروها و مواد غذائي و سمي در مراكز توليدي و پژوهشي و آموزشي فعاليت نمايند.

متوسط طول اين دوره 5 سال است و نظام آن مطابق آئين نامه آموزشي دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالي مصوب شوراي عالي برنامه ريزي است . دروس بصورت عملي ، نظري و نظري – عملي و كارآموزي عرضه ميشود

ضرورت و اهميت تشكيل اين دوره با توجه به موارد زير روشن مي شود :

نياز به ايجاد داروخانه هاي مجهز در نقاط مختلف كشور.

نياز روز افزون جمهوري اسلامي ايران به خدمات داروئي مطلوب كه تا كنون از آن بهره چنداني نداشته است .

گسترش سريع مراكز صنعتي داروسازي در كشور در راه خود كفائي و قطع وابستگي 

 

 

تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1396-11-4 14:18        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ