گروه بیوتکنولوژی دارویی

English


درباره گروه: 

رشد چشمگیر دانش بیوتکنولوژی (زیست فناوری) در قرن بیستم باعث شده است که این دانش در بسیاری از ابعاد زندگی بشر نقش بازی کند. یکی از مهمترین حوزه هایی که دانش زیست فناوری در دهه های اخیر آن را متحول کرده، علم داروسازی است. به گونه ای که امروزه، بیوتکنولوژی دارویی به عنوان یکی از شاخه های دانش بیوتکنولوژی در جهان مورد توجه قرار گرفته است. زیست فناوری دارویی که حاصل تلفیق داروسازی و فناوری زیستی است گستره وسیعی را پوشش می دهد که از طراحی و تولید واکسن های نوترکیب تا ساخت مواد اولیه دارویی و طراحی و ساخت سیستم های نوین دارورسانی و ژن رسانی با هدف دارودرمانی یا ژن درمانی را در برمی گیرد. همچنین رشد فناوری نانوتکنولوژی و جنبه های کاربردی آن نیز باعث شده است تا افق تازه ای در برابر پیشرفت دانش زیست فناوری قرار گیرد.

با توجه به سیاست های دولت جمهوری اسلامی ایران در زمینه خودکفایی مواد اولیه دارویی و توجه به این امر که بسیاری از مواد اولیه دارویی خصوصآ در زمینه داروهای نوترکیب، وارداتی و بسیار گران قیمت هستند، اهمیت راه اندازی گروه های بیوتکنولوژی دارویی در دانشکده های داروسازی بیشتر روشن می شود. همراه با گسترش دانشکده های داروسازی در سراسر کشور و نیاز به فعالیت های آموزشی و پژوهشی در زمینه زیست فناوری دارویی، در اوایل دهه 80 خورشیدی این رشته ابتدا در دانشکده داروسازی تهران و سپس در دانشکده های داروسازی مشهد، اصفهان، شهید بهشتی، تبریز و انستیتو پاستور ایران راه اندازی شد.

گروه بیوتکنولوژی دارویی دانشکده داروسازی شیراز در سال 1387 به عنوان یک گروه مستقل تصویب گردید و در حال حاضر این گروه با سه نفر عضو هیئت علمی تمام وقت و دو نفر عضو هیات علمی وابسته فعالیت نموده و از ابتدای سال تحصیلی 89-1388 به پذیرش دستیاران تخصصی(PhD) در این رشته اقدام کرده است.

 حاصل فعالیت های اعضای هیئت علمی تمام وقت این گروه در زمینه های آموزشی و پژوهشی به صورت اجرای طرح های تحقیقاتی مصوب، انتشار مقاله های علمی در مجلات معتبر خارجی و داخلی، راهنمایی پایان نامه دکترای عمومی و تخصصی و نیز شرکت در کنگره های خارجی و داخلی می باشد. همچنین کتاب هایی با  عناوین "بیوتکنولوژی دارویی و کاربردهای آن در داروسازی" و "کلون سازی ژن ها و آنالیز DNA" با همکاری اعضای هیئت علمی گروه بیوتکنولوژی دارویی شیراز ترجمه شده که به توان مراجع درسی دانشجویان قابل استفاده می باشد.

 

تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1395-8-3 10:09        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ